Autolaweta to specjalistyczny pojazd holowniczy, który służy do szybkiego i bezpiecznego transportu niesprawnych samochodów osobowych. Chociaż większość kierowców nie chce nawet myśleć o konieczności transportu swojego auta na lawecie, warto znać podstawowe informacje na ten temat. Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz liczyć na holowanie i kto pokrywa koszty transportu.
Kiedy możesz skorzystać z usług autolawety?
Wiele osób, myśląc o autolawecie, wyobrazi sobie wrak samochodu po poważnym wypadku, który na tym pojeździe jest transportowany z miejsca zdarzenia. Jest to słuszne skojarzenie, ale lawety samochodowe wykorzystuje się też do wielu innych zadań. Przede wszystkim tego typu pojazdy odholują Twoje auto, kiedy w podróży przeszkodzi Ci awaria samochodu. Złapanie gumy, awaria silnika, wyciek płynu chłodniczego, czy urwany pasek wieloklinowy – to tylko część sytuacji, które uniemożliwiają dalszą jazdę, a w których z pomocą przyjedzie do Ciebie autolaweta. Zdarza się też, że samochód musi zostać odholowany, ponieważ kierowca zatankował złym paliwem, co unieruchomiło auto. We wszystkich tych przypadkach pomoc drogowa przetransportuje Twój samochód do najbliższego lub wybranego autoserwisu.
Poza wypadkami i awariami laweta wykorzystywana jest do transportu niezarejestrowanych i zabytkowych aut, które nie mogą uczestniczyć w ruchu drogowym, ponieważ nie mają ubezpieczenia. Jeszcze innym przykładem wykorzystania autolawety jest holowanie porzuconych lub źle zaparkowanych aut.
Kto pokrywa koszty transportu samochodu na autolawecie?
Oczywiście, w takich przypadkach, jak transport zabytkowego samochodu na zlot, czy przewóz niezarejestrowanego pojazdu, koszty pokrywa właściciel tego pojazdu. Sprawa nie jest tak oczywista, kiedy jesteśmy zmuszeni wezwać autolawetę, ponieważ samochód doznał usterki lub stłuczki. Wielu kierowców przeraża wizja zamówienia lawety właśnie z obawy na koszty holowania. Niekiedy próbują oszczędzić i znaleźć znajomego, który odholuje pojazd przy pomocy liny. O ile nie jest to zabronione w mieście lub na drodze krajowej, tak na autostradzie jest to niemożliwe. Jedynie pomoc drogowa może odholować samochód z autostrady. Jedną z firm, która oferuje takie usługi, jest Auto CZOK z Opola.
W przypadku, gdy holowanie auta jest konieczne ze względu a stłuczkę, za koszty wezwania pomocy drogowej odpowiada firma ubezpieczeniowa sprawcy. Natomiast gdy chodzi o awarię, jeśli posiadasz ubezpieczenie Assistance, ubezpieczyciel bez problemu zwróci Ci koszty holowania. Awaria musi mieścić się w ramach wykupionej ochrony. Niestety jeśli szkoda w aucie powstała z winy kierowcy, to poszkodowany ponosi za nią odpowiedzialność finansową.