W dzisiejszych czasach posiadanie własnego samochodu nie jest już jedynie pewnego rodzaju przywilejem, na który stać tylko nielicznych i najbogatszych obywateli. W 2021 roku samochód może mieć dosłownie prawie każdy i widać to nawet po statystykach, wedle których ośmiu na dziesięciu Polaków posiada własny samochód. Jeszcze trzydzieści lat temu zaledwie pięciu na dziesięciu obywateli naszego kraju posiadało samochód. Przez te trzy dekady liczba ta drastyczne wzrosła. Skąd się to wzięło?
Dość oczywistym powodem może wydawać się gwałtowny wzrost zamożności Polek i Polaków, który nastąpił w 1989 roku po otworzeniu się polskich rynków na zagraniczny kapitał i zachodni model kapitalizmu. W ciągu tych kilkudziesięciu lat wolnego rynku Polacy mieli bardzo wiele okazji do wzbogacenia się. Proces ten jeszcze bardziej przyspieszył w 2004 roku kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej i całkowicie otworzyła swoje granice na zagraniczny kapitał i imigrantów. Od tamtego czasu Polacy są z roku na rok coraz bogatsi i mogą sobie pozwolić na coraz więcej luksusowych towarów, a do takich luksusowych towarów niewątpliwie należą również samochody osobowe.
Drugim z powodów przez które tak dużo obywateli kraju nad Wisłą posiada w 2021 roku własny samochód, są zwiększające się wymagania w różnego rodzaju zawodach. Jeszcze trzydzieści lat temu większość zawodów nie wymagała od pracownika posiadania prawa jazdy i własnego samochodu. Obecnie jednak jest to wymóg przy ponad dwóch trzecich różnego rodzaju stanowisk, niekoniecznie nawet tych, które są dobrze płatne. Dlatego też zdecydowana większość młodych osób w wieku 17-18 lat decyduje się na wyrobienie sobie prawa jazdy.
Koszt zakupu nowego samochodu jest ogromny z perspektywy osoby młodej, która dopiero wkracza na rynek pracy. Jeżeli jest się pracownikiem zarabiającym 2500 złotych netto na rękę, to wiadome jest, że kupienie samochodu za 50 tysięcy złotych jest celem nieosiągalnym. Dlatego też większość początkujących młodych kierowców kupuje na start samochody używane. Czasami są to auta dziesięcioletnie, a czasami jeszcze starsze, nawet z końca lat dziewięćdziesiątych. Do kosztów utrzymania samochodu należy jeszcze wliczyć OC i AC oraz koszty paliwa. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się samochód na abonament. Koszt takiego abonamentu to około 500 złotych. Jest to więc cena na jaką stać większość młodych osób, szczególnie tych, które żyją w związku w którym dwoje partnerów pracuje i zarabia pieniądze. Jest to rozwiązanie, które w krajach zachodnich funkcjonuje już od ponad dekady i które wkracza powoli na polski rynek.