Gdy człowiekowi w końcu uda się odłożyć pieniądze i kupić wymarzony samochód, powinien dołożyć wszelkich starań, aby dbać o pojazd. Cykliczne przeglądy, tankowanie tylko dobrej jakości paliwa i sprzątanie auta wewnątrz nie wystarczą. Równie ważna jest kosmetyka pojazdu, o której często zapominają kierowcy. I nie chodzi tylko o czyszczenie auta w myjni samochodowej, ale o stosowanie środków pielęgnacyjnych, dzięki którym na długo zachowa on świeży wygląd.
Sięgajmy tylko po dobre produkty!
Podczas pielęgnacji ukochanego auta bardzo istotne jest, aby stosować tylko profesjonalne kosmetyki samochodowe od sprawdzonych lub polecanych przez specjalistów firm. W ten sposób zyskujemy gwarancję wysokiej jakości produktu, który nie tylko będzie skuteczny, ale również ekologiczny, nie wpłynie więc negatywnie na środowisko.
Zwykłe środki usuwające zanieczyszczenia, takie jak mleczko, czy płyn do mycia naczyń mogą uszkodzić karoserię.
Rodzaje profesjonalnych kosmetyków samochodowych
W marketach budowlanych i sklepach motoryzacyjnych możemy zaopatrzyć się w preparaty dedykowane tylko do mycia i konserwowania samochodu – zarówno jego wnętrza, jak i zewnętrznych warstw.
Do najpopularniejszych produktów należą:
- szampon do samochodów;
- wosk do polerowania;
- pianka do czyszczenia lakieru;
- glinka czyszcząca;
- płyn do tapicerki.
Jeśli czeka nas bardziej dogłębne sprzątanie pojazdu, powinniśmy również zainwestować w środek do mycia felg i plastikowych części oraz preparat do mycia silnika.
Jak używać produktów pielęgnacyjnych?
Stosowanie powyższych kosmetyków, sposób ich aplikacji oraz rozcieńczania z wodą musi odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Przed przystąpieniem do czynności myjących konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z etykietą. Możemy być wtedy pewni, że doprowadzimy samochód do takiego stanu, jakiego oczekujemy. Pójście „na żywioł” i kosmetyka auta „na oko” może przynieść zupełnie odwrotny skutek.
Pierwszy krok – szampon
Dobry szampon do mycia samochodu to podstawa! O czym powinniśmy pamiętać, czytając informacje na opakowaniu? Szampon powinien wykazywać silne właściwości czyszczące, dobrze się pienić i spłukiwać oraz mieć neutralne PH. Te wszystkie cechy przyczyniają się do sprawnego usuwania brudu i niezmywania przy tym woskowej bariery ochronnej. Płynna substancja myjąca o ładnym zapachu powinna być nanoszona na zabezpieczone wcześniej powierzchnie np. kiedy lakier dodatkowo pokryty jest woskiem. Dobrze, aby szampon ładnie pachniał, był wydajny i przyjazny dla środowiska.