Samochód to maszyna, która liczy sobie już około 130 lat. Przez ten czas samochody przeszły wiele zmian, unowocześnień oraz poprawy osiągów. Coś, co na początku było zwykłym wozem z silnikiem zamiast konia, dziś jest jeżdżącym komputerem. Dobrym przykładem tego niezwykłego rozwoju są obecnie używane silniki hybrydowe. Jak się jednak okazuje, obecna technologia jest tak zaawansowana, że mało kto wie, jak konkretnie działa. Na czym polega napęd hybrydowy i jakie są jego wady oraz zalety?
Czym jest napęd hybrydowy?
Samochody z napędem hybrydowym cieszą się od kilku lat naprawdę ogromną popularnością. Sprzedawane i reklamowane są jako modele ekologiczne, nietrujące powietrza w tak dużym stopniu, jak tradycyjne silniki spalinowe. Czym jednak jest taki silnik hybrydowy?
Napęd hybrydowy składa się z dwóch silników. Jest to tradycyjny silnik spalinowy, który pełni funkcje jednostki centralnej, oraz jeden lub kilka silników elektrycznych, które są napędem dodatkowym. Ich funkcją jest wspomaganie silnika spalinowego w najbardziej paliwożernych momentach jazdy autem, czyli podczas ruszania i nagłego przyśpieszania. To właśnie wtedy zużywa się najwięcej energii, a także spala najwięcej paliwa. Silnik elektryczny wspomaga ten proces, dodając znacznie więcej koni mechanicznych, a także zmniejsza spalanie. Co bardzo ciekawe, silniki elektryczne ładowanie są np. poprzez odzyskiwanie energii z hamowania auta.
Wady i zalety napędu hybrydowego
Jakie są wady oraz oczywiście zalety takiego samochodu? Nie da się ukryć, że zalet jest naprawdę wiele i dlatego też takie auta cieszą się ogromną popularnością. Zdecydowanie najważniejszą zaletą w tym wypadku jest mniejsze spalanie. Dzięki temu, że zużywana jest np. podczas ruszania darmowa energia pochodząca z hamowania auta, spalenie samochodu potrafi być zmniejszone nawet o połowę, względem tego samego auta z tradycyjnym silnikiem. Wpływa to nie tylko na portfel, lecz również na stan środowiska, ponieważ nie dostaje się do niego tak dużo zanieczyszczeń. Na koniec warto zauważyć, że dzięki takiemu napędowi, auto jest zrywniejsze i zwinniejsze, co daje większą przyjemność z jazdy.
Niestety napęd hybrydowy posiada również wady. Najważniejszą z nich jest oczywiście wyższa cena, która powoduje, że auto jest droższe nawet o 30%. Dodatkowo są to kolejne części w aucie, czyli dodatkowe możliwości jego awarii. Warto brać takie ryzyko pod uwagę, jeśli chce się mieć dany samochód w rodzinie przez naprawdę wiele lat po zakupie, lub też chce się kupić używaną hybrydę. Może się okazać, że koszt naprawy elektrycznego napędu znacznie przewyższy uzyskane dzięki niemu oszczędności.