carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Kiedy wymienić amortyzatory?

Czy to naprawdę takie ważne, aby mieć dobre amortyzatory?

Czy nie nie są one montowane tylko dlatego, żeby samochód był wygodny?

Nie, amortyzatory i sprężyny należą do siebie i są bardzo ważne. Między innymi ma to związek z funkcją hamulca. Jeśli amortyzatory nie działają prawidłowo, samochód nie będzie zachowywał się tak, jak powinien podczas hamowania, czyli optymalnie, a droga hamowania będzie dłuższa. W niektórych przypadkach może być to nawet kilka metrów. Pomyśl sam, co może się stać, jeśli dziecko wbiegnie na drogę przed samochodem, a ty będziesz miał sekundy na samą reakcję, nie mówiąc już o drodze hamowania.

Kiedy wymienić amortyzatory?

Możesz je sprawdzić, wysiadając z samochodu i próbując nim wstrząsnąć. Wywieraj odpowiedni nacisk na jeden róg auta. Powinien on wtedy lekko podskoczyć i natychmiast się zatrzymać. Nie powinien kołysać się kilka razy w górę i w dół. Możesz również przetestować amortyzatory samochodu, jadąc powoli i hamując. Jeśli po każdym hamowaniu samochód gwałtownie się kołysze, należy wymienić amortyzatory.

Przy wymianie amortyzatorów, ważne jest by zmieniać je parami, to znaczy aby mieć dwa nowe amortyzatory, a nie jeden nowy i jeden używany. Jeśli wymienisz tylko z jednej strony, czyli będziesz mieć jedną nową i jedną używaną część, to spowoduje to, że samochód będzie niestabilny, szczególnie na zakrętach, kiedy amortyzatory / sprężyny nie będą w stanie wytrzymać silnego przechyłu. Może to spowodować silne rzucanie autem, czyli sytuację niepożądaną.

Jak działają amortyzatory?

Amortyzatory przyczyniają się do lepszych właściwości jezdnych i hamowania, a także większego komfortu.

Większość amortyzatorów składa się z tłoka umieszczonego w cylindrze wypełnionym olejem. Na końcu tłoka znajdują się małe otwory, które uwalniają niewielką ilość oleju. Powoduje to ruch tłoka, ale tłumi prędkość, dzięki czemu wstrząsy z nawierzchni drogi są absorbowane i przekształcane w ciepło.

Amortyzatory to tylko jeden z elementów układu sprężynowego. Z reguły to również sprężyny stalowe absorbują większość wstrząsów i drgań, które pojawiają się, gdy koła napotykają nierówności podłoża.

Amortyzatory zapobiegają również ślizganiu się samochodu po uderzeniu o nawierzchnię drogi.

Istnieją inne rodzaje systemów sprężyn. Na przykład niektórzy producenci mają zawieszenie pneumatyczne w niektórych modelach.

Samochód posiada wiele części i układów, które wymagają regularnego przeglądu i ewentualnej wymiany. Tylko takie działania gwarantują bezpieczne używanie auta.