Praca w salonie samochodowym oraz serwisie Motoryzacja to od wielu dziesięcioleci jeden z kluczowych sektorów gospodarki. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wśród firm z tego sektora znajdują się globalni liderzy (w tym na przykład BMW). Dzięki temu praca w przedsiębiorstwach zajmujących się motoryzacją może być perspektywiczna, prestiżowa i dobrze płatna, a także przeznaczona nie tylko dla mechaników.
Praca – salon samochodowy. Kto może pracować dla BMW?
Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą praca u Dealera Samochodowego BMW jest przeznaczona głównie dla mechaników. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Tak duże przedsiębiorstwo musi zadbać o sprawne funkcjonowanie wszystkich procesów. W związku z tym potrzebni są m.in. tacy pracownicy jak:
- mechanicy – zajmują się oni diagnostyką stanu technicznego samochodów oraz naprawą zidentyfikowanych usterek. Praca w autoryzowanym serwisie BMW to stabilne miejsce zatrudnienia, które daje także spore szanse na zawodowy rozwój i atrakcyjne płace,
- doradca ds. sprzedaży samochodów u Dealera samochodowego BMW – w tym przypadku kluczowe są – oprócz wiedzy technicznej na temat aut – również kompetencje miękkie. Celem doradcy ds. sprzedaży aut jest zachęcenie klienta do zakupu oraz budowanie dobrego wizerunku marki,
- Product Genius – jest to bardzo ważne stanowisko z punktu widzenia funkcjonowania salonów Dealerów samochodowych. Zadaniem tego specjalisty jest utrzymywanie pozytywnych relacji z klientami (ale bez akcji sprzedażowej), dzięki czemu możliwe jest stworzenie długotrwałej relacji.
Praca u dealera samochodowego. Jak dostać się do BMW?
Wiesz już, jakich specjalistów zatrudnia ta globalna sieć, jaką jest BMW. Ta wiedza jest ważna, ale oprócz tego warto wiedzieć również, jakie działania należy podjąć, jeśli Twoim celem jest praca w motoryzacji. Przebieg procesu rekrutacji może znacząco różnić się w zależności od typu stanowiska oraz miejsca pracy, zazwyczaj jednak wygląda to następująco:
- złożenie dokumentów rekrutacyjnych,
- zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną,
- etap właściwy, czyli rozmowa kwalifikacyjna,
- podjęcie decyzji o zatrudnieniu.
Dopiero po pozytywnym przejściu każdego z tych etapów możliwa jest praca w motoryzacji (praca w salonie samochodowym lub serwisie).
Złożenie dokumentów rekrutacyjnych
Jest to pierwszy krok do podjęcia pracy, jeżeli interesuje Cię zatrudnienie w BMW. Podobnie jak w przypadku innych pracodawców, kluczowe jest CV. Dokument ten przekazywany jest do pracowników zajmujących się rekrutacją oraz menedżera zarządzającego działem, do którego jest rekrutowany nowy pracownik. Przy niektórych stanowiskach wymagane jest także przejście gry rekrutacyjnej, która wymaga podjęcia decyzji w sytuacjach, z którymi pracownicy Sieci Dealerskiej BMW spotykają się na co dzień. Dzięki temu, przyszły pracodawca poznaje kompetencje kandydata, a kandydat doświadczając sytuacji typowych dla danego stanowiska poznaje swoje przyszłe miejsce pracy.
W dokumentach rekrutacyjnych należy zawrzeć informacje niezbędne z punktu widzenia rekrutacji, w tym między innymi dane na temat dotychczasowego doświadczenia zawodowego, wykształcenia, ukończonych studiów itp. Dzięki temu pracownicy BMW będą w stanie przeanalizować profil kandydata oraz ocenić, czy może on sprawdzić się w firmie.
Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną
Po dokonaniu selekcji nadesłanych aplikacji zostają zaproszeni wybrani, najbardziej rokujący kandydaci. Zazwyczaj do następnego etapu, tj. rozmowy kwalifikacyjnej, zaprasza się od kilku do kilkunastu osób.
Etap właściwy, czyli rozmowa kwalifikacyjna
Jest to właściwa, decydująca część procesu rekrutacyjnego BMW. Może ona wyglądać różnie w zależności od profilu stanowiska, ale zazwyczaj przybiera postać klasycznej, odbywanej w siedzibie firmy rozmowy kwalifikacyjnej. Oprócz tego w niektórych przypadkach stosuje się rozmowy telefoniczne lub spotkania online.
W celu poznania szczegółów rozmowy kwalifikacyjnej należy kontaktować się z przedstawicielami danego oddziału terenowego. Ponadto, w niektórych przypadkach stosuje się praktyczne zadania, czyli case study. Pomagają one ocenić, czy kandydat sprawdzi się podczas rozwiązywania typowych zadań podczas codziennej pracy.
Podjęcie decyzji o zatrudnieniu
Na podstawie rozmowy oraz nadesłanych dokumentów rekrutacyjnych podejmowana jest decyzja o zatrudnieniu i omówienie szczegółów dalszej współpracy (wysokość wynagrodzenia, godziny pracy itp.). Po pozytywnej decyzji, możliwa jest praca w BMW.