W obecnych czasach coraz częściej mamy możliwość wymienienia samochodu na nowszy model. Jednakże nierzadko jest tak, że na nowe auto z salonu nas po prostu nie stać. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę możliwość sprowadzenia samochodu używanego z zagranicy, Dużą popularnością cieszą się ostatnio samochody amerykańskie. Jest to spowodowane zarówno dobrą jakością takich aut, jak i ich ceną, która jest o wiele niższa niż w Europie. Ale jaki jest realny koszt sprowadzenia auta z USA i w jaki sposób należy przygotować taką transakcję?
Elementy składające się na koszt sprowadzenia auta
Na koszt sprowadzenia auta z USA składają się takie elementy, jak: transport kołowy na terenie Stanów Zjednoczonych, fracht morski do portu w Europie, a przede wszystkim wartość pojazdu.
Pierwszy, który należy pokryć w przypadku auta zakupionego w drodze aukcji, to prowizja aukcyjna, której wysokość zależna jest od wartości zakupionego pojazdu. Zazwyczaj oscyluje ona w kwocie od 300 do 700 dolarów.
Kolejny ważny element to holowanie do portu. Pojazd może być przewożony tylko i wyłącznie za pomocą holu lub odrębnej lawety. Koszt takiej usługi zależny jest od dystansu między aktualną lokalizacją auta a najbliższym portem. Z reguły wynosi on od 200 do nawet 800 dolarów.
Następna istotna rzecz to koszt miejsca w kontenerze, w którym przewożone będzie nasze auto. Średni koszt takiego kontenera to wynosi od 750 do 1250 dolarów. W jednym kontenerze mogą być przewożone dwa lub trzy pojazdy,
Ostatni z elementów technicznych to koszt przelewu do Stanów Zjednoczonych, wynoszący około 30 dolarów, w zależności od kwoty przelewu. Ponadto, opłacie podlega także wysyłka dokumentów sprzedażowych, a także dokumentacja auta do Polski, która kosztuje nawet 80 dolarów.
Należności celne
Sprowadzenie samochodu zza oceanu związane jest z należnością celną w wysokości 10% wartości auta, podatku VAT w wysokości 21% w przypadku odprawy celnej na terenie Holandii lub 23% w przypadku odprawy celnej w Polsce, a także podatkiem akcyzowym.
Wysokość akcyzy zależna jest od pojemności silnika samochodu i wynosi 3,1% dla pojazdów z silnikiem do 2,0l lub 18,6% dla silników powyżej 2,0l.
Wszystkie wymienione koszty należy uwzględnić w przypadku, gdy samodzielnie sprowadzamy auto z USA, Natomiast w przypadku, gdy korzystamy z pośrednika, czyli firmy importującej, należy także uwzględnić prowizję dla importera, która z reguły wynosi od 2500 zł do 4500 zł. Istotne jest, że koszt prowizji oblicza się na podstawie ceny licytacji, a nie ceny katalogowej towaru.
Jak widać, przy rozważaniu sprowadzenia auta z USA, należy także mieć na uwadze koszty związane z prowizjami i importem pojazdu, które często są dość wysokie, jednak niekiedy import auta zza oceanu jest bardziej opłacalny, aniżeli zakup takiego samego pojazdu w Polsce.