Każdy, kto kiedykolwiek kupował używane auto, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że transakcje bywają sporym wyzwaniem. Niższa cena pojazdu jest zdecydowanym plusem, jednak decydując się na zakup samochodu z drugiej ręki, należy być znacznie bardziej uważnym. Na rynku nie brakuje oszustów, którzy zatajają usterki, sprzedają auta powypadkowe lub kradzione. Dobrą wiadomością jest to, że coraz trudniej ukryć pewne mankamenty pojazdu. Kupujący mogą z łatwością sprawdzić jego dane i zapoznać się np. z informacjami o poprzednich właścicielach. W jaki sposób można uzyskać dostęp do historii samochodu?
Rozsądne kupowanie samochodu
Kupowanie auta nie jest codziennym wydatkiem. Pojazd w założeniu ma posłużyć parę lat, a więc decyzja musi być przemyślana. Wbrew pozorom, nie tylko zakup nowego auta prosto z salonu wiąże się ze sporym wydatkiem. Używane samochody są tańsze, jednak nadal jest to dość duże nadwyrężenie budżetu domowego. W tym przypadku dochodzi również kwestia dokładnego sprawdzenia stanu pojazdu, by nie narazić się na późniejszą konieczność naprawy lub wymiany części. Wybór używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, jednak można je znacznie ograniczyć, podejmując odpowiednie kroki i będąc uważnym na wyraźne sygnały alarmujące. Zakup kradzionego lub powypadkowego auta? Dzisiaj można w łatwy sposób tego uniknąć.
Kupujesz używane auto? Sprawdź, jaka jest historia samochodu
Kupując samochód z drugiej ręki nie należy polegać wyłącznie na zapewnieniach o sprawności pojazdu ze strony sprzedawcy. Nierzadko jest tak, że zataja się usterki lub nawet ma się do czynienia z nielegalną transakcją. Co więc zrobić, by nie dać się oszukać i cieszyć się sprawnym autem? Warto dokładnie sprawdzić historię samochodu. W jaki sposób to zrobić? Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców gromadzi informacje na temat aut od 2014 roku. Do CEPIK ma się dostęp za pomocą kilku kliknięć. Wystarczy wejść na stronę rządową (historiapojazdu.gov.pl) i wprowadzić dane z dowodu rejestracyjnego. Wymagane jest wpisanie numeru rejestracyjnego, VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Po wykonaniu tych czynności uzyskuje się dostęp do przydatnych informacji o aucie. Jest to spore ułatwienie w podjęciu decyzji o dokonaniu transakcji. Dzięki temu nie kupuje się przysłowiowego kota w worku.
Co można wykryć w pojeździe podczas sprawdzania historii samochodu?
Dostęp do historii samochodu jest istotną kwestią, która pozwala na własną rękę sprawdzić stan konkretnego auta. Za pomocą CEPIK można m.in. zapoznać się z rzeczywistym przebiegiem pojazdu – warto zaznaczyć, że dość częstą praktyką jest zmienianie danych licznika, by podwyższyć cenę auta. Na szczęście obecnie nie jest już tak łatwo oszukać klienta w ten sposób. Co jeszcze da się sprawdzić za pomocą platformy? Potencjalny nabywca samochodu może zapoznać się z historią zmian właścicieli i rejestracji pojazdu oraz aktualnością polisy OC. Ma także dostęp do podstawowych danych o samochodzie (np. informacji o silniku i zużyciu paliwa).