Bezpieczeństwo każdego użytkownika dróg zależne jest od przestrzegania przepisów o ruchu drogowym, właściwego oświetlenia pojazdów, którymi poruszają się osoby zmotoryzowane, a w przypadku motocyklistów, także właściwa odzież i kask.
Prawidłowe oświetlenie pojazdów mechanicznych
Każdy pojazd powinien posiadać kompleksowe oświetlenie — między innymi — w postaci reflektorów włączanych przy różnych warunkach atmosferycznych, świateł awaryjnych, świateł cofania, dobrze działających kierunkowskazów oraz świateł stopu, ostrzegających kierowców jadących z tyłu o inicjowanym procesie hamowania przez pojazdy ich poprzedzające. W niektórych pojazdach wmontowane jest również dodatkowe oświetlenie, które może być konieczne w innych sytuacjach, wymagających dobrego oświetlenia zarówno samochodu, jak i terenu wokół niego, czyli światła obrysowe.
Oświetlenie przyczepki samochodowej
Jednak samo oświetlenie samochodu nie wystarcza w momencie, gdy do auta dopięta jest przyczepka, powiększająca zestaw, a tym samym zasłaniająca światła tylne ciągnącego ją pojazdu. W takiej sytuacji, oświetlenie przyczepki samochodowej jest równie ważne co zadbanie o prawidłowy zestaw świateł w pojeździe.
By jakikolwiek pojazd by mógł być dopuszczony do ruchu drogowego, musi posiadać komplet oświetlenia, co zwiększa bezpieczeństwo zarówno podczas jazdy pojazdu, jak i jego postoju w miejscu nieoświetlonym. Tego rodzaju przepisy odnoszą się również do przyczepek samochodowych, których zadaniem jest przewóz dodatkowego bagażu w sposób bezpieczny dla wszystkich użytkowników.
Rodzaje świateł w przyczepce
Każda przyczepka, bez względu na to, czy jest to przyczepa bagażowa, czy mieszkalna, musi posiadać zamontowane odblaski i światła zintegrowane z instalacją elektryczną samochodu. Tego typu połączenie gwarantuje prawidłowe włączanie się świateł na określoną okoliczność, co zwiększa bezpieczeństwo każdego użytkownika dróg.
Na wyposażeniu przyczepki powinny więc znaleźć się następujące lampy:
– lampy tylne,
– lampy boczne,
– podświetlenie tablic rejestracyjnych,
– dodatkowe lampy boczne oraz odblaski.
Przyczepka po podłączeniu jej do samochodu musi posiadać również:
– kierunkowskazy,
– światła hamowania,
– światła awaryjne,
– światła pozycyjne,
– światła cofania.
Zamontowane odblaski powinny być umieszczone z czterech stron – z tyłu, z boku oraz z przodu.
Oświetlenie obrysowe
W niektórych przypadkach montowane jest dodatkowe oświetlenie przyczep samochodowych, które zależy od jej wielkości. Jest to tak zwane oświetlenie obrysowe, które w nocy lub w tunelach informuje innych kierowców oraz pieszych o wielkości dodatkowego elementu zestawu, poruszającego się po ulicy. Najczęściej to oświetlenie lampami LED, wysoce efektywnymi, niezawodnymi, a także trwałymi na niekorzystne warunki atmosferyczne.