carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Dlaczego warto wygłuszyć samochód i jak to zrobić?

Hałas w aucie to nie tylko uciążliwa niedogodność. W przypadku dalekich i częstych podróży, podwyższony hałas w samochodzie może też wpływać na nasze samopoczucie i zmęczenie. Boląca głowa i usilne pragnienie snu jak najbardziej może wynikać ze zbyt długiego przebywania w hałasie. To jednak nie jedyne negatywne skutki przebywania w środowisku pełnym nieprzyjemnych dźwięków. Bardzo groźnym skutkiem jest zwiększony poziom stresu. Jest to szczególnie istotne, jeżeli nasze częste podróże odbywamy w towarzystwie małych dzieci.
Tymczasem producenci aut, nawet nieco droższych modeli, obecnie często rezygnują z dodatkowych warstw materiałów tłumiących dźwięki. Dopiero w aucie klasy premium możemy cieszyć się znacząco niższym poziomem hałasu. Łatwo zrozumieć powody tej decyzji: mniejsza masa pozwala na uzyskanie lepszych osiągów oraz niższego poziomu spalania paliwa. Mniejsza ilość materiałów wygłuszających to również niższy koszt produkcji auta.

Główne źródła hałasu w aucie

Dźwięki, które słyszymy we wnętrzu auta, a które są dla nas uciążliwe czy wręcz nieprzyjemne mają kilka źródeł. Przepływ powietrza spowodowany silnym wiatrem lub jazdą z dużą prędkością jest pierwszym z nich. Ponadto we wnętrzu kabiny słyszalny jest pracujący silnik oraz szum pochodzący z opon. W przypadku kół warto wiedzieć, że na hałas ma wpływ stan amortyzatorów, zużycie samych opon oraz ich geometria, czyli przykładowo… szerokość. Oznacza to, że tak obecnie popularne, pięknie wyglądające szerokie opony mogą być kolejną na liście przyczyn, które mogą nas skłonić do montażu samodzielnie lub w specjalistycznym warsztacie dodatkowego wygłuszenia naszego czterokółkowca.

Jak bardzo ciche może być nasze auto?

Odpowiednio wykonane wyciszenie może zredukować poziom hałasu o 3 dB. Ci, którym wydaje się to mało, powinni zwrócić uwagę, że poziom hałas jest mierzony w skali logarytmicznej, a bez przypominania sobie dreszczy niepokoju na lekcjach matematyki, wystarczy wiedzieć, że 3 dB mniej oznaczają aż 2 razy cichszą jazdę.

Jak wygłuszyć samochód?

Nie jest to trudne ani bardzo drogie. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni materiał wygłuszający. Tradycyjne maty bitumiczne i filce nie są polecane, gdyż chłoną wodę i cechuje je niska trwałość (łatwo się odklejają). Jeżeli decydujemy się na wyciszenie auta należy wykorzystać maty butylowe i pianki gumowe.

Należy położyć dwie warstwy: 1 warstwa to mata butylowa, a 2 warstwa to pianka gumowa. Materiałami wygłuszającymi pokrywamy przednie i tylne drzwi oraz maskę i bagażnik. Dach wygłuszamy jedynie pianką gumową, natomiast w przypadku maski należy pamiętać o kwestii bezpieczeństwa. Uwaga! Ostrzeżenie: maskę koniecznie należy wygłuszyć pianką trudnopalną z atestem.

Oczywiście, aby wykonać te operacje musimy zdemontować wszystkie elementy pokrycia we wnętrzu naszego auta, co może nie być takie proste dla osób bez doświadczenia w wykonywaniu tego typu pracy. Jeżeli nie czujemy się na siłach, lepiej powierzyć wykonanie wyciszenia specjalistom w profesjonalnym warsztacie.