Podjąłeś decyzję, by kupić nowy samochód? Zastanawiasz się, co zrobić ze starym autem? Można je oczywiście zostawić i korzystać dalej. Najczęściej jednak trzeba się pozbyć samochodu. Jest na to kilka sposobów.
Złomowanie
Najszybszym sposobem na pozbycie się starego samochodu jest oddanie go na złom. To rozwiązanie, które warto wybrać, gdy auto jest naprawdę wysłużone. Nie nadaje się do dalszej jazdy, jest uszkodzone, powypadkowe lub ma małą wartość. Złomowanie to również opcja dla właścicieli samochodów, które przekroczyły maksymalną liczbę przejechanych kilometrów.
Kwota, jaką można uzyskać ze złomowania starego samochodu nie jest może powalająca, ale może wspomóc zakup nowego auta. Recyklingiem zajmują się wyspecjalizowane punkty demontażu pojazdów. Na podstawie wystawionego zaświadczenia po złomowaniu można unieważnić dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Jest to niezbędne do wyrejestrowania samochodu.
Sprzedaż auta
Co zrobić ze starym samochodem? Jeżeli jest on w dobrym stanie, możemy go sprzedać. Trzeba się jednak przygotować, że może to potrwać nieco dłużej niż złomowanie.
Warto przejrzeć ogłoszenia w internecie czy na grupach w mediach społecznościowych. Takie auto można też spróbować sprzedać w komisie czy na giełdzie samochodowej. Na rynku są również firmy, które pośredniczą w sprzedaży używanych samochodów.
Inny pomysł, który warto rozważyć, to sprzedaż samochodu na części. W tym celu najlepiej udać się do komisu samochodowego, w którym sprzedamy samochód. Specjalista obejrzy auto i oceni, które części z samochodu mogą nadawać się do dalszego korzystania. To opcja dla tych posiadaczy aut, które są sprawne, a ich części czy karoseria nadają się do powtórnego użycia.
A może renowacja
Nie każdy wysłużony samochód trzeba skazywać na kasację lub sprzedaż na części. Niektóre auta można odrestaurować. Mogą być wykorzystywane na różne okazje, np. do sesji ślubnych. Taki samochód może również posłużyć jako reklama – stacjonarna czy mobilna – restauracji, zakładu fotograficznego czy innego miejsca.
Niektóre auta mogą być uznane za zabytek. Żeby otrzymać żółte tablice rejestracyjne, auto musi spełnić kilka wymogów. Jednym z nich jest wiek auta – to minimum 25 lat. Jednak wojewódzki konserwator zabytków może podnieść ten limit.
Stare auto – lepiej nie zwlekać z decyzją
Jak widać sposobów na to, co zrobić ze starym samochodem jest naprawdę dużo. Warto zastanowić się, który będzie dla nas najlepszy. Nie chcemy, przecież, by wrak zajmował miejsce na parkingu i pociągał za sobą kolejne opłaty. Trzeba pamiętać, że nawet za niesprawny samochód trzeba zapłacić obowiązkowe OC. Za jego brak grożą wysokie kary.