carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

transport auta z zagranicy
Lifestyle

Jak zorganizować transport auta z zagranicy do miejsca docelowego?

Z każdym rokiem na polski rynek trafia ponad milion samochodów z zagranicy. Nic w tym dziwnego, ponieważ możemy znaleźć mnóstwo ofert pojazdów atrakcyjnych cenowo, które spełniają nie tylko nasze oczekiwania pod względem wizualnym, ale także użytkowym. O ile z kupnem auta nie powinno być większych przeszkód, to niekiedy odebranie samochodu z miejsc oddalonych o kilkaset kilometrów od domu, np. z Niemiec, Holandii, Hiszpanii lub Szwecji, może okazać się dość problematyczne. W takim razie jak zorganizować transport auta z zagranicy? Jakie rozwiązanie w tym przypadku będzie najlepsze, najbezpieczniejsze, najszybsze i najkorzystniejsze cenowo.

Transport samochodu z zagranicy – samemu, czy lawetą?

Jeżeli chcesz sprowadzić jedno auto z zagranicy, które jest w pełni sprawne, możesz spróbować zorganizować samodzielny transport. Twoim zadaniem jest po prostu dojechanie do miejsca odbioru samochodu, którym następnie wracasz do domu – jedziesz do miejsca docelowego. Oczywiście jest to bezpieczne rozwiązanie, aczkolwiek bardzo czasochłonne. Musisz zadbać o zarejestrowanie auta i wykupienie tymczasowych tablic, dzięki którym będzie możliwe legalne przejechanie takim pojazdem do Polski. Dodatkowo musisz dopilnować, by zakupione auto z Niemiec lub innego europejskiego kraju, miało aktualny przegląd. Nie wolno również zapominać, że sprowadzając samochód z zagranicy, należy dopilnować szeregu obowiązków w postaci m.in.:

  • tłumaczenia dokumentów auta,

  • opłacenia akcyzy – w przypadku pojazdów o pojemności silnika powyżej 2 litrów wynosi ponad 18%,

  • wykupienie tymczasowego ubezpieczenia OC.

Stąd też decydując się np. na auto z Hiszpanii, które chcemy samodzielnie sprowadzić, musimy pamiętać, że tego typu operacja zbiera nie tylko dużo czasu, ale przede wszystkim wymaga zarówno znajomości prawa, jak i obowiązujących przepisów.

Alternatywę dla samodzielnego sprowadzania samochodu z zagranicy stanowi laweta, dzięki której znaczną część formalności związanych z autem załatwiasz na spokojnie po zakupie. Transportowany na lawecie samochód ze Szwecji lub innego europejskiego kraju, nie wymaga wykupienia tymczasowego OC i tablic rejestracyjnych. Oczywiście skorzystanie z lawety nie należy do najtańszych usług, ponieważ na jej koszty składają się takie czynniki, jak rodzaj pojazdu, długość trasy i czas dostarczenia samochodu. Wszystko tak naprawdę zależy od cennika danej firmy.

A może warto sprowadzić auto z pomocą specjalistycznej firmy?

Współczesny rynek daje ogromne możliwości nie tylko w zakresie zakupu auta z zagranicy, ale także jego transportu do Polski. Wielokrotnie samochody w Niemczech, Hiszpanii, czy też Holandii są tańsze niż w naszym kraju, a na dodatek niekiedy również posiadają lepsze wyposażenie i specyfikację. Chcąc cieszyć się nowym nabytkiem przy jednoczesnym skróceniu całego procesu zakupowego do kilku prostych kroków, warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która w naszym imieniu zajmie się wszystkimi sprawami formalnymi i technicznymi. Zazwyczaj tego typu firmy nie tylko sprowadzają auta do Polski, ale także wspierają swoich klientów w poszukiwaniu idealnego samochodu, posiadając przy tym o wiele lepszą znajomość rynku.