Gromadzące się w silniku zanieczyszczenia mogą pogarszać jego wydajność i osiągi, a w dalszej konsekwencji bywają przyczyną usterek i awarii. Właśnie dlatego warto sięgać po różnego rodzaju preparaty oczyszczające, które przywracają dynamikę silnika i przedłużają jego żywotność. Jednym z takich preparatów jest płukanka do silnika. Jakie korzyści wiążą się z jej stosowaniem?
Czym jest płukanka do silnika?
Płukanka do silnika to specjalny środek do usuwania wszelkich zanieczyszczeń z samego wnętrza mechanizmu. Jest to bardzo ważne, aby pamiętać o systematycznym usuwaniu osadu. Może on rozprowadzać się po całym silniku i zapychać kolejne kanały. Użycie preparatu wpłynie pozytywnie na jego oczyszczenie. Płukanki działają już zaledwie pięć minut od użycia usuwając wszelkie zabrudzenia. Pamiętajmy o doborze odpowiedniej płukanki pod kątem rodzaju silnika. Obecnie na rynku jest dostępne wiele rodzajów poszczególnych preparatów.
Korzyści stosowania płukanki do silnika
Korzyści z zastosowania poszczególnych preparatów, które są dostępne na rynku:
- wydłużenie żywotności i dynamiki
- oczyszczenie od środka kanałów olejowych oraz silnika
- zapewnia cichą pracę silnika, zmniejszając uciążliwe hałasy
- ułatwia rozruch przy użyciu silnika podczas startu
- pozwala uniknąć większych, kosztownych napraw
- zabezpieczenie silnika poprzez utwardzenie metalowych powierzchni
- przywrócenie przepustowości przez kanał olejowy
Regeneracja silnika – czy jest potrzebna?
Regeneracja silnika jest istotna w starszych modelach samochodów, ale również w tych nowszych. Zależy to od:
- przebiegu auta,
- stopnia wyeksploatowania.
Jest to bardzo ważne, aby pamiętać o odpowiedniej regeneracji, gdyż pojawienie się zbyt dużo osadu może wpłynąć na przepływ oleju w silniku. Przykładowo zmniejszenie przepustowości wpłynie na dalsze uszkodzenie silnika, bądź turbosprężarki.
Kiedy zdecydować się na płukankę do silnika i odpowiednią regenerację silnika?
Najlepszym momentem na zastosowanie płukanki jest każda wymiana oleju. Da to pewność użytkownikowi, że nie będzie już nagromadzonego osadu.
Dlaczego powstaje osad?
Osad powstaje wskutek niewłaściwego stylu jazdy czy też niskiej jakości oleju. Wpływa na to również dystans, które pokonuje auto. W miarę możliwości należy starać się unikać krótkich dystansów, gdyż sprzyja to pojawianiu się zanieczyszczeń. Niska jakość oleju może wpłynąć na przegrzanie się oleju, co za tym idzie pojawianie się coraz więcej zanieczyszczeń. Dlatego warto stosować się odpowiednich zasad, które wpłyną na pojawianie się niechcianego osadu.
Podsumowanie
Regeneracja silnika poprzez użycie płukanek do silnika jest bardzo istotna, jeżeli chcemy przedłużyć żywotność naszego pojazdu. Rynek oferuje mnóstwo preparatów, które odpowiednio oczyszczają i regenerują silnik. Pamiętajmy o kierowaniu się sprawdzonymi producentami oraz opiniami użytkowników, które takie preparaty stosowali na swoich silnikach. Warto rozeznać się w korzyściach, które zapewniają poszczególne płukanki, aby dopasować je do konkretnego silnika.