Będąc właścicielem każdego samochodu, niezależnie od wlewanego paliwa, należy raz w roku wykonywać przegląd w stacji kontroli pojazdów. Jest to obowiązek uwarunkowany przepisami i bez niego nie wolno jeździć takim autem. Czy posiadając samochód na gaz, przegląd wygląda inaczej?
Jak wygląda zwyczajny przegląd samochodu w stacji kontroli pojazdów?
Standardowe badanie techniczne, wykonywane raz w roku w Stacjach Kontroli Pojazdów Dyszkiewicz – http://www.skp.dyszkiewicz.pl/ – są obowiązkowe i mają kluczowy wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach. Po poprawnie przeprowadzonym badaniu diagnosta ocenia stan techniczny pojazdu i wydaje opinie. W przypadku samochodu w pełni sprawnego wpisuje odpowiednią adnotację w dowód rejestracyjny.
W przypadku samochodów lekko uszkodzonych należy w terminie dwóch tygodni wykonać wszelkie niezbędne naprawy, a następnie ponownie odbyć przegląd. Natomiast samochody niezdolne do poruszania się po drogach są zabierane z punktu kontroli na lawecie.
W trakcie przeglądy sprawdzana jest sprawność wszystkich kluczowych elementów, takich jak:
- ogumienie
- podwozie
- hamulce
- zawieszenie
- światła oraz szyby
- niezbędne wyposażenie samochodu, takie jak np. gaśnica.
Kiedy i gdzie należy wykonać przegląd, posiadając samochód na gaz?
Posiadając samochód na gaz, należy odbywać coroczny przegląd. W tym przypadku nie obowiązuje zwolnienie obecne w przypadku aut nowych – przez pierwsze trzy lata i tak należy dokonywać przeglądów okresowych w stacji kontroli pojazdów.
Przed wybraniem się do najbliższej stacji kontroli pojazdów, należy upewnić się, czy posiada ona oznaczenie „c”. Uprawnia ono do kontrolowania stanu technicznego pojazdów zasilanych gazem.
W trakcie przeglądu oczywiście mają miejsce wszystkie standardowe badania, mające przeanalizować sprawność oraz bezpieczeństwo pojazdu. Należy mieć przy sobie nie tylko dowód rejestracyjny, ale także atest zbiornika gazowego oraz świadectwo homologacji sposobu montażu.
Czym różni się przegląd samochodu na gaz od standardowego?
Oprócz standardowych analiz, podczas przeglądu samochodu zasilanego gazem badana jest szczelność instalacji przy pomocy specjalnego czujnika. Dodatkowo diagnosta ma obowiązek sprawdzić okres homologacji butli.
Homologacja jest ważna jedynie przez 10 lat – po tym czasie konieczne jest wymienienie butli na nową lub ewentualne przeprowadzenie ponownego procesu legalizacji. Jeśli samochód posiada nieaktualną homologację, diagnosta nie ma prawa zatwierdzić przeglądu.
Czy obowiązkowe badania wystarczą?
Posiadając samochód na gaz, warto przeprowadzać nie tylko obowiązkowy przegląd w stacji kontroli pojazdów, lecz także pełne badanie w warsztacie specjalizującym się w autach tego typu. Dzięki temu można mieć całkowitą pewność, że stan techniczny instalacji jest w pełni bezpieczny.