Zapewne każdy posiadacz samochodu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dane w każdym aucie są oleje silnikowe. Jeżeli chcemy wybrać olej, to nie powinniśmy dokonywać wyboru tylko i wyłącznie bazując na normach i zaleceniach producenta naszego samochodu. Przede wszystkim pod uwagę powinniśmy wziąć parametry danego oleju. Zatem, warto wiedzieć, czym właściwie powinniśmy się kierować, jeżeli chcemy wybrać odpowiedni olej silnikowy.
Z czego składa się olej i czym oleje silnikowe różnią się od siebie?
Około 80% oleju silnikowego stanowi podstawa, a więc tak zwana baza olejowa. Przez dziesiątki lat w sektorze motoryzacyjnym były wykorzystywane oleje silnikowe mineralne, gdzie baza olejowa była produkowana z uszlachetnionych destylatów ropy naftowej. Następnie na rynek weszły oleje półsyntetyczne, gdzie na bazę olejową składała się mieszanka destylatów ropy naftowej oraz produktów syntezy chemicznej. Obecnie zdecydowanie najnowocześniejszymi i najczęściej stosowanymi produktami są oleje syntetyczne, gdzie baza olejowa w całości jest wynikiem syntezy chemicznej. Poza bazą olejową do sześciu procent składu oleju silnikowego są regulatory lepkości. Lepkość jest parametrem, za pomocą którego określa się, jak oleje silnikowe zachowują się w danej temperaturze. Klasa lepkości zawsze jest podawana na każdym opakowaniu oleju silnikowego i zazwyczaj składa się z dwóch liczb oraz litery „W”. Standardowo klasa lepkości oleju jest opisywana kodem cyfrowo – literowym i określa, jak dany produkt będzie reagował na spadek temperatury na zewnątrz oraz jak będzie funkcjonował w czasie normalnej jazdy samochodem, kiedy silnik będzie już odpowiednio rozgrzany.
Jakie oleje silnikowe wybrać według oznakowania?
Każda osoba, która wybiera olej silnikowy do swojego samochodu, powinna obowiązkowo mieć na uwadze wszystkie wskazówki producenta, które odnoszą się do wymiany oleju silnikowego i jego właściwości. Jest to bardzo ważne, aby zachowana została ciągłość działania silnika, bez żadnej awarii. Jeżeli nie wiemy dokładnie, jaki olej silnikowy powinniśmy wybrać, to trzeba zwrócić uwagę na wszystkie jego cechy charakterystyczne, jak również na oznaczenie, które zawsze znajdziemy na opakowaniu danego artykułu. Tak, jak już wspomniano powyżej, jednym z najważniejszych właściwości, jakie ma olej silnikowy, jest lepkość. Kierowca powinien wiedzieć, że olej który cechuje się wyższą lepkością jest gęsty, natomiast olej który ma niską lepkość, ma konsystencję bardziej wodnistą. Lepkość znacząco wpływa na to, w jakim zakresie olej chroni najważniejsze elementy silnika samochodu.