carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Pęknięcie szyby samochodowej
Samochody

Pęknięcie szyby samochodowej – naprawa czy wymiana?

Kiedy na szybie samochodowej pojawia się rysa, zazwyczaj większość kierowców ma poważnie zwarzony humor. Nie ma w tym nic dziwnego – oznacza to bowiem kolejne wydatki, które nadwyrężają domowy budżet.

Pęknięcie szyby samochodowej – naprawa jest możliwa?

Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi wymiana szyby. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze jest ona konieczna. Istnieją bowiem inne, tańsze rozwiązania. Jednym z nich jest naprawa za pomocą specjalnej poliuretanowej żywicy, która utwardza się światłem UV. Sprawdźmy więc, co możemy zrobić, gdy zauważymy pęknięcie szyby samochodowej.

Coraz częściej możemy natknąć się na informację, że uszkodzenie szyby samochodowej nie musi wcale wiązać się z koniecznością jej wymiany. Choć część kierowców podchodzi do tego nieco sceptycznie – jest to prawdą.

Wykonywana nowoczesnymi metodami naprawa szyby nie wpływa na jej wytrzymałość, nie jest również widoczna i nie ogranicza pola widzenia kierowcy. Nie ma więc wpływu na nasze bezpieczeństwo na drodze. Naprawa szyby samochodowej ma również szereg innych zalet.

Przede wszystkim zajmuje znacznie mniej czasu, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem jeśli np. znajdujemy się w trasie lub pilnie potrzebujemy naszego auta. Po drugie, z oczywistych względów jest znacznie tańsza. Oszczędności mogą sięgać kilkuset złotych, co dla wielu osób jest niezwykle istotne.

Niestety, naprawa może być przeprowadzona tylko w przypadku, gdy odprysk lub pęknięcie szyby samochodowej nie jest głębokie, a swoją wielkością nie przekracza średnicy monety pięciozłotowej. Co więcej, uszkodzenie nie może znajdować się blisko krawędzi szyby lub innego odprysku.

Kiedy wymiana jest konieczna?

Jak widzimy, nie da się uniknąć sytuacji, w których jedyną opcją jest wymiana szyby na nową. Jak wynika z informacji podanych przez nas powyżej, pęknięcie, które jest głębokie, kilkucentymetrowe lub znajdujące się w sąsiedztwie innych uszkodzeń, oznacza to, że tylko naprawa szyby jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo i dobrą widoczność.

Aby jednak tak było, pamiętajmy o tym, by korzystać z usług serwisów, które w swojej pracy wykorzystują nowoczesne technologie montażu, dają gwarancję na trwałość oraz bezpieczeństwo szyby, a także korzystają z oryginalnych szyb producentów samochodów. Pamiętajmy, że pozorne oszczędności tak naprawdę mogą odbić się negatywnie na naszej kieszeni oraz (co gorsze) również na bezpieczeństwie.

Co zrobić gdy zauważymy pęknięcie szyby samochodowej?

Warto mieć świadomość, że choć wstępnie uda nam się ocenić czy istnieje szansa na naprawę pęknięcia szyby samochodowej, tak naprawdę brak nam wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu, by podjąć ostateczną decyzję. O tym, czy naprawa pęknięcia szyby samochodowej jest możliwa, powinni zdecydować specjaliści. Aby jednak było to możliwe, szyba musi być w odpowiednim stanie.

Co przez to rozumiemy? Najczęstszą przyczyną rezygnacji z napraw pęknięć szyby jest ich zabrudzenie. Uniemożliwia ono bowiem trwałe połączenie ze sobą kawałków szkła. Dlatego po zauważeniu uszkodzenia, zadbajmy o zabezpieczenie go przed kurzem, tłuszczem, wilgocią czy pyłkami roślin. W tym celu warto wykorzystać folię oraz wytrzymałą taśmę, którą zakleimy pęknięcie.