Nie da się ukryć, że samochody z instalacją gazową nie należą w naszym kraju do rzadkości. Dzięki niej kierowcy mogą w końcu liczyć na wymierne korzyści finansowe. Oprócz tego, co warto podkreślić, LPG okazuje się wyjątkowo ekologicznym rozwiązaniem. Obecnie, za sprawą stałego rozwoju branży, istnieje możliwość montowania opisywanego systemu w praktycznie każdym aucie – także takim, które dopiero co zjechało z taśmy produkcyjnej.
Oferty pojazdów z fabryczną instalacją LPG w żadnym wypadku nie nazwalibyśmy bogatą; wybór ogranicza się dosłownie do kilku modeli. Mimo tego nic nie stoi na przeszkodzie, by zupełnie nowe auto – kolokwialnie mówiąc – przerobić na gaz. Czy jednak będzie to naprawdę dobry pomysł? W dalszej części artykułu postaramy się przystępnie omówić owy temat, rozwiewając przy tym wszelkie wątpliwości. Serdecznie zapraszamy do lektury.
LPG – informacje wstępne
LPG (czyli Liquified Petroleum Gas) to skroplony gaz naftowy, będący mieszaniną propanu i butanu, w którego składzie nie znajdziemy toksycznych dodatków antydetonacyjnych. Jest doprawdy wszechstronnym źródłem energii – zastosowanie znajduje w szeroko pojętym przemyślne chemicznym, gospodarstwach rolnych i domowych oraz właśnie w motoryzacji. Tam używany jest głównie jako źródło zasilania silników benzynowych (gaźnikowych oraz z układami wtryskowymi). Aby móc na co dzień korzystać z zalet owego gazu, samochód wyposażyć trzeba oczywiście w specjalną instalację.
Współczesne instalacje gazowe
Nawet jeżeli dany producent nie sprzedaje czterech kółek jeżdżących na gaz, często zdarza się, że reklamuje niektóre swe samochody jako w pełni przystosowane do tego rodzaju paliwa. Niezależenie od wszystkiego faktem jest, że nowoczesne instalacje LPG w żadnym stopniu nie przyczyniają się do pogorszenia pracy silnika. Niewiele bowiem mają wspólnego z tymi, które popularne były dziesięć czy też dwadzieścia lat temu. Wytwarzane dziś jednostki napędowe posiadają zresztą niezwykle czułe układy autodiagnostyczne, natychmiast sygnalizujące ewentualne nieprawidłowości. Nie ma powodów do obaw – o ile tylko „przeróbka” zostanie wykonana przez w pełni profesjonalny serwis, wszystko działać będzie tak, jak sobie tego życzymy. Systemy bezpośredniego wtrysku, z jakimi spotykamy się najczęściej wśród nowych pojazdów, nie stanowią tutaj wyjątku. Wyspecjalizowane warsztaty zdążyły zdobyć w ich przypadku spore doświadczenie.
Największe zalety autogazu
Ogólnie rzecz biorąc, auta prosto z salonu mogą być natychmiast poddawane stosownym modyfikacjom, dzięki czemu od samego początku eksploatacji cieszyć będziemy się z niemałych korzyści. Jak mówi ekspert reprezentujący firmę Auto Gaz Śląsk: Istnieje sporo powodów, dla których warto zdecydować się na to rozwiązanie. Przede wszystkim chodzi o obniżenie kosztów eksploatacyjnych o blisko połowę, co zauważą zwłaszcza osoby pokonujące wielkie odległości. Samochody z instalacją LPG pracują też ciszej, a jazda nimi okazuje się płynniejsza. W razie potrzeby zaś – z powodu posiadania dwóch zbiorników: gazowego i na benzynę – kierowcy w stanie są przejechać wyjątkowo długi dystans bez konieczności tankowania.